FAQ – Vispena
Systemy IoT to dla Ciebie nowy temat? Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych nam pytań, wraz z odpowiedziami. Liczymy, że pomoże to wprowadzić Cię do świata inteligentnych technologii. Dodatkowych informacji udzielamy po wypełnieniu formularza, który znajduje się w zakładce Kontakt.
Czym jest Internet Rzeczy?
IoT (czyli Internet rzeczy) to połączona sieć fizycznych urządzeń, a także pojazdów, budynków lub innych obiektów, które są wyposażone w czujniki oraz odpowiednie oprogramowanie. Umożliwia im to gromadzenie i wymianę danych – rewolucjonizując sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Technologia IoT pozwala na komunikację i automatyzację w czasie rzeczywistym i może być wykorzystywana w różnych branżach (w tym w produkcji, służbie zdrowia, transporcie i tzw. inteligentnych miastach).
Inteligentne urządzenia mogą być sterowane i monitorowane zdalnie, co pozwala na większą kontrolę i widoczność operacji. Technologia IoT zmienia sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z otaczającym nas światem i zwiększa możliwości zarządzania istniejącą już infrastrukturą.
Czym jest LoRaWAN?
LoRaWAN to najnowocześniejszy protokół komunikacji bezprzewodowej, który zapewnia niskoenergetyczną łączność rozległą dla urządzeń Internetu rzeczy IoT. Pozwala na komunikację na duże odległości, a jego zasięg jest większy niż w przypadku tradycyjnych sieci bezprzewodowych (np. Wi-Fi czy komórkowe). LoRaWAN działa w paśmie częstotliwości poniżej gigaherca (GHz), co umożliwia tanią, energooszczędną i bezpieczną komunikację.
Jedną z najciekawszych cech LoRaWAN jest jego skalowalność, która pozwala na wdrożenia o dużej skali. Wykorzystanie tego protokołu to doskonała opcją dla firm IT, które chcą dostarczać rozwiązania IoT swoim klientom. Topologia rozszerzonej gwiazdy sprawia, że bramki działają jako pomost między urządzeniami końcowymi a siecią. Umożliwia to bezpieczną, dwukierunkową komunikację między punktami końcowymi, zwiększając zakres zastosowań IoT, którymi mogą być inteligentne pomiary, śledzenie zasobów, monitorowanie przemysłowe itp. LoRaWAN jest dobrze wspierany przez duży i rosnący ekosystem dostawców i usługodawców, co ułatwia wdrożenie i utrzymanie infrastruktury.
Czy LoRaWAN jest bezpieczny?
Jedną z kluczowych funkcji bezpieczeństwa LoRaWAN jest zastosowanie szyfrowania. Wszystkie transmisje danych między urządzeniami i bramkami są zabezpieczone za pomocą AES-128. Dzięki temu jedynie autoryzowane urządzenia mają dostęp do sieci, a przesyłane dane są chronione przed nieupoważnionym dostępem lub manipulacją.
Oferowane przez nas bramki LoRaWAN są zaprojektowane z myślą o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Pełnią one rolę pomostu między urządzeniami końcowymi a Internetem, odpowiadając również za obsługę szyfrowania i deszyfrowania transmisji danych. Wszystkie nasze bramki korzystają z bezpiecznego i niezawodnego protokołu do komunikacji z serwerem sieciowym, zapewniając dostęp jedynie autoryzowanym urządzeniom. Rozwiązania Vispena posiadają unikalne identyfikatory. Każdemu urządzeniu w sieci przypisany jest własny EUI (Extended Unique Identifier), który służy do uwierzytelnienia urządzenia. Gwarantuje to pełną kontrolę nad podłączonymi do sieci punktami końcowymi.
Przemysł 4.0 – Co to?
Przemysł 4.0 to połączenie technologii cyfrowych z procesami produkcyjnymi. Dzięki temu systemy przemysłowe stają się bardziej zautomatyzowane, elastyczne i efektywne, co pozwala na lepsze dostosowanie przedsiębiorstwa do zmieniających się potrzeb rynku. W ramach Przemysłu 4.0 wykorzystuje się między innymi Internet Rzeczy, Sztuczną Inteligencję, automatyzację oraz cyfrowe modele produkcji.
Implementacja tych technologii pozwala na zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych, poprawę jakości wytwarzanych produktów oraz redukcję kosztów. Przemysł 4.0 oznacza również, że produkcja staje się bardziej zintegrowana z systemami informatycznymi i innymi działami firmy, co przyczynia się do lepszego zarządzania procesami.
Czym jest Smart City?
Smart City to koncepcja wykorzystania technologii cyfrowych, w celu zwiększenia efektywności i jakości życia mieszkańców miasta. Celem jest stworzenie inteligentnego obszaru, w którym różne systemy (np. transport miejski, parkingi, sygnalizacja) komunikują się ze sobą, co pozwala na lepsze zarządzanie miastem. W ramach Smart City wykorzystuje się między innymi Internet Rzeczy, Sztuczną Inteligencję, automatyzację oraz systemy big data.
Wdrożenie rozwiązań w ramach Smart City pozwala na zwiększenie efektywności w zarządzaniu miastem, poprawę jakości usług publicznych, lepsze zarządzanie ruchem, zwiększenie bezpieczeństwa, a także poprawę jakości życia mieszkańców. Smart City oznacza również, że miasto jest lepiej połączone z systemami informatycznymi – daje to pełniejszy obraz na bieżącą sytuację oraz umożliwia szybkie reagowanie na niepożądane zmiany.