IoT LoRaWAN BMS Box

Rozwiązanie IoT do zarządzania inteligentnym budynkiem

Nowoczesne systemy do zarządzania budynkami potrzebują otrzymywać dokładne dane na temat otoczenia w czasie rzeczywistym, aby dostosowywać pracę systemów HVAC itp. do warunków środowiskowych. Wdrożenie takiego systemu czujników na kablu często jest niemożliwe przez drogie koszty wiercenia ścian i długi czas montażu. Natomiast inne rozwiązania niż sieci LPWAN często nie są przystosowane do środowiska biurowego, nie zapewniają wystarczającego pokrycia, ewentualnie zużywają zbyt dużo baterii, żeby ich instalacja się opłacała biorąc pod uwagę koszt częstych wymian.

Rozwiązanie

Stovaris i Vispena przychodzą w tym momencie z rozwiązaniem szytym na miarę. Zestaw BMS to specjalnie dobrane przez naszych specjalistów czujniki i bramki, które umożliwią maksymalne oszczędności zużycia energii w środowisku biurowym niskimi nakładami pracy.

Wykorzystana w tym zestawie technologia to LoRaWAN (ang. Long Range Wide Area Network) – czyli protokół i system komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy (LPWAN), przeznaczony do zastosowań komunikacji między urządzeniami rozmieszczonymi w różnych miejscach i nie wymagającymi ciągłej komunikacji. Technologia LoRaWAN jest idealna do zastosowania w pomiarach w środowisku inteligentnego budynku, ponieważ posiada bardzo dobrą penetrację przez ściany, zapewnia wiele lat pracy urządzeń na wymiennych bateriach i jest prosta we wdrożeniu.

W skład naszego zestawu wchodzą:

Milesight AM307 – Wewnętrzny czujnik środowiskowy IoT 7 w 1 z wyświetlaczem e-ink – pozwoli na badanie warunków środowiskowych w przestrzeni wewnętrznej.

 

Milesight EM300-SLD – Czujnik zalania i warunków środowiskowych – dzięki temu urządzeniu sprawdzimy szybko czy nie nastąpiło zalanie i jednocześnie będziemy w stanie odczytywać dane środowiskowe takie jak temperatura i wilgotność.

 

Milesight VS121 –  Sufitowy czujnik zajętości (podział na strefy robocze w pomieszczeniu) – to urządzenie pozwoli kontrolować zajętość nawet dużych obszarów z podziałem na strefy i będzie badać ruch ludzi pomiędzy tymi strefami. Pozwoli to na tworzenie zaawansowanych heat map i inteligentne zarządzanie przestrzenią.

 

 – Milesight EM500-CO2 – Czujnik dwutlenku węgla – To rozwiązanie pozwoli nam na wykrycie szkodliwych ilości dwutlenku węgla w powietrzu którym oddychamy. Dzięki temu możemy zautmatyzować włączenie kliematyzacji w momentach keidy potrzebne jest jej włączenie.

Milesight WS523 – Inteligentne gniazdko do pomiaru zużycia prądu – To urządzenie pozwoli na kontrolę nad zużyciem prądu przekazując za pośrednictwem LoRaWAN dane na temat jego zużycia. Poza tym zapewni również możliwość zdalnego włączenia i wyłączenia gniazdka.

Milesight WT101 – Inteligentny termostat montowany na grzejniki i kaloryfery – urządzenie zapewni automatyczne zarządzanie grzaniem kaloryferów i grzejników. Po zamontowaniu umożliwi zdalne regulowanie temperatury w pomieszczeniu i ustawianie progów grzania.

Milesight UC300 – Kontroler LoRaWAN – Kontroler przystosowany do zbierania danych z podłączonych urządzeń RS232/485 i sterowania nimi. Posiada też wiele innych portów, takich jak wejścia i wyjścia cyfrowe oraz porty analogowe.

Milesight IoT Cloud – Aplikacja webowa do zarządzania systemem LoRaWAN. Pozwoli na sprawdzenia stanu podłączonych urządzeń, kontrolę nad nimi w czasie rzeczywistym i ustawianie komend. Za darmo do 10 urządzeń.

Milesight UG56 – Bramka wewnętrzna LoRaWAN – Bramka z anteną zewnętrzną przystosowana do zbierania danych z czujników LoRaWAN na dużym obszarze. Zapewni nawet kilka kilometrów pokrycia sygnałem LoRaWAN lub pokrycie kilku pięter budynku. Można dalej rozszerzyć sygnał, poprzez wykorzystanie dodatkowej anteny. Bramka może łączyć się dalej ze światem poprzez opcjonalny moduł komórkowy lub poprzez połączenie Ethernet. Co ważne, bramka pozwoli na połączenie z wieloma systemami budynkowymi BMS, takimi jak BACnet. 

 

Wdrożenie przedstawionych powyżej rozwiązań pozwoli na:
– Oszczędność zużycia energii poprzez redukcję użycia systemów klimatyzacji w momentach, gdy parametry powietrza są zadowalające.
– Zadbanie o środowisko pracy, dzięki raportom w czasie rzeczywistym na temat warunków środowiska w pracy oraz pełną automatyzację dbania o te warunki.
– Pomiar zużycia prądu przez poszczególne urządzenia w miejscu pracy i możliwość zdalnego odcięcia dostępu
– Integracja systemów klimatyzacji i oświetlenia z rozbudowanymi czujnikami zajętości, które potrafią objąć detekcją do 72 m2 z podziałem na strefy robocze i liczą liczbę osób przemieszczających się między strefami.
– Kontrolę grzania i oszczędność ciepła