IoT LoRaWAN Power Box

Inteligentny monitoring zużycia prądu

Na całym świecie obserwujemy znaczący wzrost cen energii. Taki stan rzeczy zmusza nas wszystkich – zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców – do poszukiwania sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej. W ograniczeniu niepotrzebnego zużycia niezbędne może okazać się wykorzystanie inteligentnych technologii IoT.  

Oszczędność energii przy pomocy inteligentnych systemów IoT

IoT – czyli Internet of Things to zestaw inteligentnych systemów, które poprzez wykorzystanie najczęściej bezprzewodowych czujników zasilanych bateryjnie, pozwolą na połączenie do internetu przedmiotów, których wcześniej w taki sposób połączyć nie byliśmy w stanie. Dzięki wykorzystaniu IoT będziemy w stanie zbierać ogromne ilości danych z rozsianych nawet po dużym obszarze urządzeń. 

W IoT Power Box wykorzystaliśmy otwartą technologię dalekiego zasięgu LoRaWAN. Dzięki wyposażeniu czujników IoT w radio LoRaWAN możliwa będzie ich komunikacja nawet na odległości wielu kilometrów. Ponad to, technologia LoRaWAN pozwala na praktycznie całkowite wyeliminowanie stałych kosztów wykorzystania postawionej infrastruktury, ponieważ LoRaWAN wykorzystuje otwarte pasmo radiowe (w UE 868 Mhz) za którego wykorzystanie nie są pobierane opłaty. 

Jak skutecznie obniżyć koszt energii?

Optymalizacja efektywności energetycznej wymaga specjalistycznych narzędzi, które umożliwią stały monitoring zużycia energii elektrycznej. Z tego powodu stworzyliśmy  LoRaWAN Power Box pozwalający m.in. na:

  • Zbudowanie szczegółowego profilu zużycia energii na potrzeby jej efektywnego zakupu.
  • Monitoring mocy zamówionej oraz alarmy przekroczenia, w celu zoptymalizowania doboru odpowiedniej taryfy dystrybucyjnej.
  • Szczegółowe informacje dotyczące mocy biernej, w celu dokonania kompensacji.
  • Informacje i alarmy dotyczące wystąpienia anomalii w zużyciu energii elektrycznej.
  • Stały monitoring produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną.

W skład IoT Power Box wchodzi:

Milesight CT101 – Licznik energii elektrycznej IoT LoRaWAN – urządzenie zakładane w bezinwazyjny sposób na przewody. Ładuje się bezpośrednio z przewodu. Umożliwi pomiary z dokładnością na poziomie +- 1% i przekazywanie informacji na nawet wiele kilometrów poprzez radio LoRaWAN.

Milesight WS523 – Inteligentne gniazdko IoT LoRaWAN – urządzenie umożliwi zbadanie zużycia energii elektrycznej bezpośrednio z gniazdka. Umożliwi również zdalne wyłaczenie dopływu prądu i ustawianie progów zużycia przy pomocy radia LoRaWAN.

Milesight WS301 – Kontaktron IoT LoRaWAN – urządzenie umożliwi sprawdzenie otwarcia/zamknięcia drzwi lub okna. Dzięki temu czujnikowi będziemy w stanie zdalnie otrzymywać informacje o ilości otwarć dni w ciągu dnia i ich stanie. Radio LoRaWAN umożliwi instalację wspomnianych czujników na bardzo

Milesight UG56 (zdjęcie poniżej)- Wewnętrzna bramka LoRaWAN – urządzenie to umożliwi komunikację z nawet setkami końcowych punktów sieci LoRaWAN opisanych powyżej. Bramka może dane przekazywane przez czujniki agregować dalej na zewnętrznym Network Serwerze w chmurze lub wszystkie dane pozostawić na infrastrukturze klienta. Pełna dowolność w budowie swojej sieci sprawia, że bramka UG56 nadaje się doskonale do wszelkich zastosowań wewnętrznych nawet na dużą skalę.

Implementacja:

System LoRaWAN można wdrożyć na wiele sposobów: Od systemu w całości postawionego na osobnej sieci klienta, bez potrzeby wchodzenia do sieci, po rozwizwiązania oparte na chmurze np. AWS. Posiadamy doświadczenie w dużej liczbie wdrożeń LoRaWAN na terenie całego kraju i możemy zaproponować rozwiązanie dostosowane pod każdego klienta. Możemy również zaproponować odpowiedni dedykowany software pod zastosowanie klienta, ponieważ posiadamy bogatą bazę partnerów IoT, którzy zajmują się tworzeniem takiego oprogramowania. 

Klienci Vispena, którzy decydują się na wdrożenie LoRaWAN Power Box uzyskują redukcję kosztu zużycia energii nawet na poziomie 30%. Box Składa się z urządzenia analizującego, Software’u  oraz bramki LoRaWAN. Bramka LoRaWAN stwarza możliwość prostej i szybkiej rozbudowy o kolejne inteligentne elementy IoT opisane w naszych pozostałych Boxach.