LoRaWAN Water Box

Kontrola zużycia wody / centralnego ogrzewania

OPIS ROZWIĄZANIA

Branża wodno-kanalizacyjna to jedna z pierwszych gałęzi gospodarki, która na masową skalę zastosowała rozwiązania IoT. Dzisiaj normą zaczyna być odczyt zdalny chociażby z wodomierzy rozmieszczonych na terenie całego miasta lub konkretnych osiedli. Są to rozwiązania tak dla spółek wodno-kanalizacyjnych, jak również dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Jednak w ramach oferowanych przez nas zastosowań możemy zrobić wiele, wiele więcej niż jedynie odczytywać dane z wodomierzy przy pomocy technologii bezprzewodowych.  

W pierwszej kolejności jednak chcemy zwrócić uwagę na nasze rozwiązanie do odczytu zdalnego wodomierzy. W tej dziedzinie postawiliśmy na firmę Axioma, która produkuje na Litwie ultradźwiękowe wodomierze z wbudowanymi od razu nakładkami LoRaWAN i wmBUS. Wodomierz ultradźwiękowy nie posiada ruchomych elementów, przez co będzie mógł pracować przez kilka okresów legalizacji. Deklarowany czas pracy jednego takiego wodomierza mieszkaniowego DN15 to 16 lat. Zapewni on również dużo dokładniejszy odczyt informacji o przepływie wody (do R800), pomoże w namierzeniu wycieków oraz wody wstecznej, co realnie wpłynie na koszty użytkowania infrastruktury.

BRAMKI LORAWAN

Jako narzędzie do odczytu danych z wodomierzy możemy wykorzystać bramki LoRaWAN. Mniejsze bramki możemy umieścić po jednej w budynku kilkupiętrowym i zbierać dane z nawet kilkuset mieszkań przy pomocy jednego takiego urządzenia. Większe bramki natomiast pozwolą na pokrycie nawet całego osiedla sygnałem LoRaWAN, przy użyciu jednej bramki zewnętrznej LoRaWAN z dołączoną anteną, umieszczoną w wysokim punkcie. Poniżej film pr

Bramki firmy TEKTELIC to sprawdzone rozwiązania do tego rodzaju zastosowań. Zostały one stworzone z myślą o bezawaryjności, skalowalności i maksymalnej efektywności. Z powodzeniem są stosowane w warunkach zewnętrznych nawet na masztach komórkowych, dzięki zastosowaniu zaawansowanej filtracji trafiającego do nich sygnału. Bramka może agregować zebrane dane do sieci przy pomocy sygnału GSM lub Ethernet. 

Z oferty naszych bramek do tego rodzaju zastosowań proponujemy:

TEKTELIC Kona MICRO

TEKTELIC Kona MACRO

TEKTELIC Kona Enterprise

CO JESZCZE MOŻEMY SPRAWDZAĆ?

Poza odczytem zdalnym jednak jesteśmy w stanie zbierać bardzo różne dane z infrastruktury wod-kan, przykładem takiego zastosowania może być czujnik EM400-MUD, który służy do pomiaru poziomu lustra wody na przykład w studzience, dzięki czemu ostrzeże on przed niebezpiecznym podniesieniem się poziomu wody w studzience i ryzykiem zalania. Ponadto, czujnik ten posiada akcelerometr, dzięki któremu będziemy w stanie sprawdzać, czy właz na którym został zamontowany nie została w nieautoryzowany sposób podniesiony.

KONTROLA INFRASTRUKTURY

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest sterowanie infrastrukturą. Dzięki zastosowaniu technologii LoRaWAN możemy mianowicie wysyłać również dane na urządzenia końcowe. Flagowym produktem w tego rodzaju zastosowaniach jest kontroler UC100 od firmy Milesight. Jedno takie urządzenie wielkości paczki zapałek będzie w stanie odbierać sygnał z bramki odległej nawet o kilka kilometrów i sterować chociażby owarciem/zamknięciem śluzy przy pomocy połączenia poprzez RS485. Możemy w taki sposób budować inteligentne systemy odprowadzania nieczystości z szamb dla całych gmin. 

PODSUMOWANIE

Jesteśmy więc w stanie niskim kosztem wprowadzić wiele funkcjonalności usprawniających funkcjonowanie infrastruktury wod-kan. Wszystkie sprzęty możemy zintegrować przy pomocy dedykowanego oprogramowania od jednego z naszych partnerów, oprogramowania przygotowanego przez jednego z naszych producentów lub pomóc w przygotowaniu własnego softu pod dowolne zastosowanie.

Wdrożenie przedstawionych rozwiązań pozwoli na:

– Zapewnienie bezprzewodowej komunikacji nawet dla rozbudowanych systemów kanalizacyjnych

– Wyeliminowanie kosztów stałych takich jak manualne sprawdzanie liczników

– Przyszłą rozbudowę infrastruktury o pomiary wszelkich informacji potrzebnych dla klienta, takich jak informacje o poborze ciepła, sterowanie systamami klimatyzacji i grzania, integracja z systemami BMS (o czym więcej można przeczytać tutaj)